SILVER & METAL / Brass, Copper and Tin / Grötskålar 14204095
nr 1420 4095
Grötskålar
+ stop, tin, 6 pieces, 18th/19th century. Diameter: 21 cm, height: 21 cm, wear, damages.
+ stop, tenn, 6 delar, 1700-/1800-tal. Diameter: 21 cm, höjd: 21 cm
Condition: slitage, skador
1000
SEK 700
Monday September 27 2021
at 18:37:42
26/9 18:39:41
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Grötskålar
Condition: slitage, skador
nr 1420 4095
Grötskålar
Condition: slitage, skador
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 700 |
Monday September 27 2021 |
26/9 18:39:41 | 1 | Vinnande bud |
Tenn
Firma Svenskt Tenn
Firma Svenskt Tenn